Önképzőköri foglalkozás 2024. május 31. Pollack Mihály

Cserjés Katalin:

Május 31. péntek, vége a májusnak is, elrohan minden, elrohan felettünk, észrevétlen’ az Idő… Túl a fátyolos nosztalgián, csendes búbánaton az Idő visszafordíthatatlansága és megállíthatatlansága felett, (nézzük csak meg e két bárdolatlan hosszúságú, ki-mondhatatlan, szerkezetileg rémületes tagolású szót, s ámuljunk páratlan és csodálatos magyar nyelvünk felett…! Ilyent az angol biztosan nem tud!!),

Szóval.

Ma ismét egy nagyszerű, felejthetetlen előadást hallottunk, még mindegyre a klasszicizmus vonzáskörében: Szilágyi Kláránk referált kiemelt jelesre Pollack Mihály pest-budai építkezéseiről értekezvén, de sőt: még be sem fejezve teljességgel a témát – legnagyobb örömünkre. Jó néhány előadásunk, úgy gondolom, bármely „amatőr” magyar kultúr-körben nagyszerűen megállná a helyét, sőt – mint ismeretterjesztő-oktató-bemutató előadás: nagy sikert vívhatna ki magának mindenhol az országban, könyvtárakban, baráti körökben. S korántsem ez az egyetlen ilyen előadás a Pagony péntekein: sorolhatnám a neveket, sorolhatnám az előadások címeit – mind-mind magas igényű, alaposan megdolgozott, jó nyelvi szinten fogalmazott, hosszas utánaolvasás révén elkészült, de személyes élményeket és személyes véleményt is tartalmazó előadás. A Pagony nem stagnál, hanem halad előre, s büszke lehet magára! Talán valóban megpróbáljuk jövő esztendőben, amit ma, az óra végén mondtam volt; miért is ne?! De ne kiabáljuk el még az Internet nyilvánossága előtt!

Megtudtuk a mai előadásból, hogy Pollack Mihály híres építészünk német származású volt, és 82 esztendőt élt. Ezalatt pedig benépesítette pompásabbnál pompásabb, reprezentatív épületekkel Pest-(Budát), s hogy ezen középületek megtervezése során a „lombard klasszicizmus”-nak nevezett építészeti irányzathoz csatlakozott. Ha jól értettük: 200 épületet épített fel a fővárosban, melyek közül jónéhány elpusztult ugyan, de Pest városképének klasszicista beállítottságát – neki köszönhetjük, így például a Nemzeti Múzeumot, az Evangélikus Múzeumot és a Régi Pesti Vigadót is. Zádor Anna művészettörténésznő írta Pollackról a legrészletesebb könyvet, ezt kellene hát forgatnunk valamennyiőnknek…

Ámultunk Kláránk mindenre kiterjedő figyelmű, részletek és élmények sorával szolgáló előadásán, s kinyílt előttünk a régi főváros valaha-volt, de nyomaiban még jelen lévő képe.

S az előadásnak még nincsen vége: a Hézső-házaspár fogadása után folytatjuk Klára mondandójának hallgatását…

POLLACK+MIHÁLY.Szilágyi Klári+Rozgonyi Lászlóné

Haranghy Gézáné felvétele

Magyarné Anna felvétele