2025. július 11. Szeged Fekete ház Madarász kiállítás

A szélvihar miatt többszöri program módosítás után a már korábban tervezettek alapján a Fekete ház kiállításait tekintettük meg Szegeden.

Madarász Viktor (1830-1917) a legnagyobb magyar történeti festők egyike és a hazai romantika egyik legjelentősebb alkotója. Madarász minden bizonnyal legerősebb, legönállóbb tehetsége volt a fejlődésnek indult magyar művészetnek.

Madarász Adelaine (1871-1962) az Országos Magyar Királyi Mintarajziskolában folytatott képzőművészeti tanulmányokat, ahol Székely Bertalan és Deák-Ébner Lajos volt a mestere. Legsikeresebb időszaka az 1910 és 1930 közötti évek.

Ecsettel írt történelem MadarászViktor és Adeline

 

2025.06.27. Önképzőköri foglalkozás Györgyi Giergl Alajos

„…a mi magyar ifjainkra nézve nehéz és igen rögös az út,mellyel magoknak a szép Művek és mesterségek tudományát megszerezhetik…”     Ezzel az idézettel indította bemutatóját György Giergl Alajos festőről Korsós Gyöngyi. Várjuk további, hasonlóan emberközpontú, humán megközelítésű, figyelemlekötő előadásait.

Györgyi Alajos Korsós Gyöngyi

Györgyi Giergl Alajos Korsós Gyöngyi

Magyar Józsefné felvétele.

 

 

2025.06.18 Bemutatók a Barangolóknál

A Hód Barangolók meghívására a 2025. június 18-i összejövetelen az Art.Pagony Művészettörténeti Önképzőkör három tagja, Ormos Zsuzsanna, Forrai Erzsébet és Németh Katalin tartott bemutatót a magyar klasszicizmusból.

Ormos-klasszicista-stilus-fo-jellegzetessegei-idehaza-Magyarorszagon

KISMŰVÉSZETEK.Forrai Erzsébet

Németh Vallomas-a-magyarhoni-klasszicizmusrol 

 

 

 

 

 

 

 

 

2025. június 13. Önképzőköri foglalkozás Kozina Sándor és Molnár József

Talán csak a MNG képei között találkoztunk először Kozina Sándor alkotásaival.

/2025.01.15 MNG

Németh Katalin bemutatójában Kozina Sándor (1808 – 1873) munkáin kívül kortársa, Molnár József ( 1821 – 1899) alkotásait is megismerhettük.

Kozina Sándor és Molnár József Németh Katalin

Kozina Sándor,Molnár József Németh Katalin

Kozina Sándor, Molnár József zenével NémethK

A felvételeket Magyar Józsefné készítette.

2025. május 30 Önképzőköri foglalkozás Zichy Mihály és Izsó Miklós

Cserjés Katalin:

A mai alkalommal először Szilágyi Klárát hallgattuk még továbbra is: Zichy Mihály felejthetetlen, nagy rajztehetségről és hihetetlen munkabírásról árulkodó alkotó egyénisége nyűgözte le ismét a Csoportot.  Egy kattintás ide a folytatáshoz….

2025. május 23. Önképzőköri foglalkozás Zichy Mihály

Cserjés Katalin:

Ismét eltelt egy hét; ismét jelentkezik a Pagony!! Társunktól, Szilágyi Klárától megszokott okos pontossággal, alapossággal és kedvre derítő apró részlettel, kiemelkedő felkészültséggel a mai napon Zichy Mihályról hallgathatott Csoportunk “kimerítően” pontos, izgalmas előadást, sok-sok képpel, életrajzi adattal fűszerezve. Zichy Mihály élete ugyancsak kalandokkal, eseményekkel, sikerekkel és gondokkal teli, változatos sors (nem egy ilyent hallgathattunk már eddig is!), melyet most Kláránk plasztikusan elénk állított fényeivel és árnyjátékával… Négy cár festője volt ez a művész a messzi  Oroszhonban, 20 esztendős korától ott is élt e távoli óriás-országban, Marastoni Jakab iskoláját kijárva, hihetetlenül gazdag festői palettával, tehetséggel, ötlettel és változattal, olykor csaknem titokzatos, kalandos, lázadásra is hajlamított életpályával… Bizony, a Pagonynak nem ártana felkeresni a zalai Zichy-múzeumot, csakhogy messze van az, bizony, a mi kis Vásárhelyünktől…! Leginkább tán  Az ember tragédiájához készített képsorozata a legismertebb e nagy művésznek, de ahogy az előadást hallgattuk, mind több különös, ellentmondásos, olykor akár veszélyt, végleteket is hordozó képi vállalkozás is kötődik e bravúrosan rajzoló, széles életművet hátrahagyó művész pályaképéhez… Az udvari művészek közül leginkább Rubenshez szokták Őt hasonlítani… Kalandos, gazdag tapasztalatokkal, kudarccal és dicsőséggel teli sok-árnyalatú életműve mindörökre beírta magát a magyar képzőművészet történetébe…Köszönjük a tartalmas előadást!

A felvételeket Magyar Józsefné és Szalma Judit készítették.