2024. december 20. Önképzőköri foglalkozás Ótemplom Magtár

Cserjés Katalin:

Az Art.Pagony december 20.-án, pénteken meghívást kapott Hegyi Endrétől, a város jeles fotográfusától, hogy a Bethlen Gimnáziummal szembe-szomszédos, jóval korábbi öreg magtárban látható, különlegesen sokszerű, érdekes fotográfiák, rekvizitumok elemző/értő megtekintésére eljöjjön csapatunk, s hallgassa a Fotográfus Úr jeles kommentárjait.

Hegyi Endre fotós, történelem-vallató és lokálpatrióta nagy-nagy szakmai szeretettel, szinte megszállottsággal gyűjti, gondozza, és ha lehet, bemutatja a Hódmezővásárhelyen az elmúlt évszázadnak fényképészetéhez köthető tárgyait.


„December elején láttam, egy kuka mellett bőröndök, ládák vannak, többen válogatnak. Odatoltam én is a biciklit. Ezt akkor találtam” – halljuk a fotográfustól a mostani történet elejét; az Art.Pagony pedig, e heti péntek délelőttjén meg is látogatta a fotográfus-gyűjtőt a volt magtár különös, érdekes, elhagyatott, de kincseket rejtő épületében. 

Negyvenöt éve fényképezek, ebből több mint húsz év telt az analóg világban. Szerettem magam kidolgozni a képeket, vagyis a labormunkát. Érdekelt minden újdonság, de azokat az eszközeimet sem dobtam el, amelyek elavultak. Eltettem a garázsba, aztán a lomkamrába, csak az kicsi lett, mert közben a saját dolgaim mellett másokét is megőriztem. Van fából készült nagyítóm, több harmonikás fényképezőgépem, síkfilmjeim, és vagy tízméternyi magyar, német, francia nyelvű fotószakirodalmam, folyóiratok, könyvek. És mellettük a képek. Sajátjaim, gyűjtöttek. (idézet egy újságcikkből)

Másfél órán át tartott a keretezett és keretezetlen, feledhetetlen, borzongató titkokat, eseményeket, utalásokat, felfedezéseket rejtő fotók nézegetése, Hegyi Úr meséinek, szakmai titkainak, terveinek hallgatása… Legközelebb is ottleszünk! – éreztük valamennyien, akik, némi vacogás árán bár, de feledhetetlen csodákat: képeket, tárgyakat, emberi sorsokat, fájóan-szép történeteket hallhattunk a készséges fotográfus-kutatótól…

Döme Márta fotóiból:

Szalma Judit fotóiból:

2024. december 13.Önképzőköri foglalkozás Karácsony

Cserjés Katalin:

Kedves, szeretett Pagony-lakóim, kedves Barátaim és Munkatársaim!

 

Szeretném Nektek, Mindőtöknek megköszönni ezt a szép és tartalmas, mai ünnepi napot – elsőként a műsor létrehozóinak, a három Angyali Tündérnek, finom-lelkű, szép beszédű, gazdag gondolatokat mozgató, érzelemmel és értelemmel teli Tagtársainknak, de leginkább mégis az egész hűséges, sokat-látott, türelmes, baráti szeretetben és szolidarításban munkálkodó Pagony-csapatnak, akikre mindig lehet számítani; akiknek már komoly neve-híre van városunkban; akik 20 (sic!) esztendeje munkálkodnak a Könyvtárban (ha változó alakzatban, meg-megújuló tagokkal is, stb.); akik közt végtelenül ritka az egyet-nem-értés, összezördülés; ellenben a baráti jókedv, egymás segítése, a tárgy iránti mély érdeklődés dominál!

Csak így tovább, Pagony!

Volt idő, voltak pillanatok, amikor kicsit megfáradtam eme péntekek 20 esztendeje tartó áradatában (mindössze 2 /kettő/ ízben hiányoztam óráról, amióta megvan a Kör, azóta nekem ez a péntek délelőtti kötelező program: nekem, egyedül nekem közületek… Néha ezért láttok kissé kedvetlennek, fáradtnak, de szorgalmatok, igyekezetetek mindig meggyőz, hogy ezt a munkát folytatni kell, abbahagyni NEM lehet… Nagyon szép és baráti volt e mai nap is, a szervezőket dicséri a pompás program, de úgy hiszem, mindenki nagyszerűen érezte magát: közös, igaz, egyszerű, becsületes, hamisság- és szólamoktól-mentes játszi, egyszersmind komoly délelőtt: Karácsony-ünnep!

S egyre több tervünk lehet a jövendőre nézve!

Megpróbáljuk a Pagony legendáriumának megírását is, és egyre több extra megmozdulást is szeretnénk beiktatni heteinkbe.

Köszönöm kitartó bizalmatokat, egyenes beszédeteket; azt, hogy nincs klikkesedés; hogy igenis mindenkit érdekli a téma, amiről szó van az órán; nem formális senkinél sem a jelenlét… Kívánok hát még sok izgalmas Pagony-órát: új tájakat, embereket, színeket – hozunk még, az elkövetkező időben a Pagony berkeibe!

Szeretettel üdvözlök Mindenkit: csak így tovább, csak előre, PAGONY-lakók, barátaim,

Andrew Wyeth csoda-képeivel búcsúzom,

Cs. K.

 

T é l Németh Katalin1

Forrai Erzsébet felvételeiből:

Magyar Józsefné felvételeiből:

Szalma Judit felvételeiből:

2024 december 6 Önképzőköri foglalkozás William Blake

Cserjés Katalin:

Csak, hogy el ne felejtsem megint!! 

Mai foglalkozásán (december 6.) a Pagony, dacolva az esős-hideg-szeles idővel – ismét és vígan, süteménnyel kínálva és kínáltatva – együtt volt a Könyvtár Németh László-termében, s egy egészen különös és különleges előadást hallgatott-nézett végig (szívünk szerint még most is ott ülnénk!): Egy kattintás ide a folytatáshoz….

2024 november 29 Önképzőköri foglalkozás Orosz festészeta XIX. században

Cserjés Katalin:

December 1. vasárnap, itt a tél, ha a Pagony ezt oly igen nem is várta.. a havat, szép fehér hótakarót igen; saras-jeges-keserves, úton-bukdácsoló tél-féleséget – aligha. De hisz ez jut nekünk évek óta. Ámde karácsonyi-ünnepi műsorainkat, terveinket még a sáros „alighó-lé” sem veheti el! Készülünk az Ünnepekre; a két Csoport-Angyalka porolgatja karácsonyi kosztümét, szárnyait… A kisdiákok a Bethlenben meg eszeveszetten tanulnak, dolgozatok sokaságát írják, összefoglalnak – s ehhez a Pagony alapítójától kérnek világirodalmi segítséget, tömegesen, Borghes, Kafka, Joyce, Thomas Mann, Hrabal és Marquez stb. Nem ostoba ez a CsK, de ennyi adat nincsen neki egyszerre a fejében, csak a szövegek, az meg itt nem elég – így keres és magol, miáltal, lám, elfelejti szeretett Pagonyának heti blogját. Holott egyik legkedvesebb, legszeretettebb, várt témája volt ez a pénteki előadás, hisz hónapokkal ezelőtt épp ő kérte Piros-Piroskánktól az orosz romantikát. És lőn! A prezentáció megvalósítója pedig Jungné Kati lett, kiváló alaposságú, szeretettel, figyelemmel megírt-kiválogatott, érdekfeszítő, változatos munkájával. Vajon mely stílusformáció volna az, mely lefedné e jól összeválogatott, hosszú orosz-prezentációt? A romantika lenne? Egyfelől, de teljesen aligha; vagy épp a romantikának egy édes-mesés, az európaitól elkülönböződő, beszédes, a realizmusra csakúgy hajazó, a nagy orosz regényirodalmat erős vonásokkal felidéző külön varázs-világa? Mondanám, hogy: mesevilág; ha nem lennének itt igen erős, kiváló realisták, pl. a portréművészetben, táj-ábrázolásban, történelmi tablóban, sors-képekben. Mivel a csoport vezetője hajdan hosszú éveken át töltekezett az orosz kultúrával az egyetemen, így most ez egy jutalomutazás volt számára a, sajnos, elsüllyedőben lévő múltba. Jungné Kati a maga hihetetlen alaposságával, csendes, figyelmes lelkesültségével és felkészültségével elénk varázsolta pénteken a régi Nagyorosz Birodalmat, krisztyjányinjaival, szegényeivel, havával (sznyeg!), nyírfácskáival (bi/erjóza!), kiváló arcmás-képeivel; köszönjük Kati (most is) kiemelkedő munkáját!

Orosz festészet a 19. sz.-ban.Jungné Tóth Katalin1

Zenei rész a bemutatóhoz:

Magyar Józsefné felvételei

2024 november 20 önképzőköri foglalkozás Ismétlés klasszicizmus,romantika

Cserjés Katalin:

A „Mai Nap”-ról mindenekelőtt azt lehet elmondani, hogy 1. rettenetesen rossz, esős, hideg, kellemetlen, ellenszenves időjárás honolt Vásárhely felett; mi több, a megszokott pénteki napunk is, most az egyszer (nagyon- néhányszor) kicserélődött szerdára, mindazonáltal a Pagony hős lakóiból éppen voltak annyian mint résztvevők, hogy szépen meg tudtuk tartani mai másfél óránkat is. Mely foglalkozásnak vidámság-szerű tárgyat választott a Pagony technikai vezetője, Szalma Jutkánk: végre megnéztük a még a Nyílt Napra készített, Jung Katink által csodaszép képi-írásos formát öltött rejtvényt és találósdit, s együtt gondolkodtunk-derültünk a többféleképpen is érthető/értelmezhető mondatokon, melyek a változatos, szépséges  — ismert és ismeretlen – műalkotások, alkotás-párok mellé rendeltettek kitalálás, kedvszerző gondolkodás céljából akkori kedves közönségünknek; most pedig a Pagony tagjainak. A viszonylagosságról, a felismerés nehézségeiről, a gondolkodás tévutairól és gátjairól, az ismeretek múló- és relatív voltáról szóltak e kis fejtörők, ezenkívül pedig a mű-felidézést és az emlékek csoportosítását, mozgósítását célozták. Rengeteg-nagy anyagot mozgat immár a Pagony az eltelt 20 esztendő óta! Talán ha gyakrabban beszélgetünk, felidézünk, megbeszélünk, problematizálunk festőket és festményeket, irányzatokat és áramlatokat, művészi eszközöket etc. – még több figyelem esik a vizsgált műalkotásokra, s mélyebbre jutunk a megértésben mi magunk is… Komoly erőkkel szállva szembe a felejtés rémével…

Vetítő nyílt

Magyar Józsefné felvétele

 

2024 november 15 Önképzőköri foglalkozás Romantika ismétlés

Cserjés Katalin:

Ismétlés és ismétlés. Kedves Látogatóink elcsodálkozhatnak, hogy, bár Nyílt Napunkat még a klasszicista szellemű magyar képzőművészetnek szenteltük, ámde korábbi blogjainkban erős jelenlétét vehették észre immár a nemzetközi-, sőt, olykor a hazai romantikának is. Egy kattintás ide a folytatáshoz….

2024 november 8 péntek Alföldi Galéria

Cserjés Katalin:

November 8-án, megszokott pénteki napunkon (délelőttünkön) ez alkalommal, Elek András segítőnk és mentorunk közvetítésével — a megszokott órarend helyett – az Alföldi Galériába voltunk hivatalosak, hogy ott, mielőtt bezárná kapuit a kiállítás, még egyszer megszemlélhessük, méghozzá értő kísérő jelenlétében, az idei Őszi Tárlat képeit. Azaz: tárlat-látogatás a Galéria új művészettörténésznője, Vojnich Zsófia vezetésével. Egy kattintás ide a folytatáshoz….

2024 november 4 Nyílt foglalkozás 2024

Az Art.Pagony Művészettörténeti Önképzőkör

2024. évi Nyílt foglalkozásának programja
2024. november 4-én hétfő 16 óra

 

A MAGYAR KLASSZICIZMUS VIDÉKEIN JÁRVA

 

                    

  1. Cserjés Katalin: Megnyitó gondolatok egy szikárnak tűnő, ám újdonságokkal kecsegtető, sok-arcú korszak elé
  2. Ormos Zsuzsanna: A klasszicista stílus fő jellegzetességei idehaza, Magyarországon
  3. Szilágyi Klára: Várostervezés és építés a 19. sz. első felében Pesten
  4. Haranghy Gézáné: Egy kiemelt alak a sok kiváló magyar közül – Ligeti Antal élete és munkássága
  5. Forrai Erzsébet: Kirándulás és tallózás1 a magyar klasszicizmus kisművészeteinek tájain
  6. Németh Katalin: Vallomás a magyarhoni klasszicizmusról képekben és muzsikával
  7. Képkiállítás Jungné Tóth Katalin összeállítása

Magyar Józsefné felvételeiből: