Önképzőköri foglalkozás 2024 július 5 Bajor kastélyok útibeszámoló

Cserjés Katalin:

Július 6. szombat

S mi most a tegnapi foglalkozást idézzük fel. (Elmaradt még a múlt heti id. Holler Művészúrral történt beszélgető-délelőtt átismétlése; de lám, rohan az idő, a Pagony pedig mindig és minden iránt érdeklődik…) Egy kattintás ide a folytatáshoz….

Önképzőköri foglalkozás 2024. június 21.

Cserjés Katalin:

35 fok meleg, trópusok, de a Pagony-lakók nem hátrálnak… 

A mai Pagony-találkozó duplára sikerült: két nagyszerű előadást hallgathattunk meg – először Lenkénk, majd az újra- és újra „visszakapott” Ormos Zsuzsink tollából… Egy kattintás ide a folytatáshoz….

Önképzőköri foglalkozás 2024. június 14. Pollack Mihály 2. rész

Cserjés Katalin:

Hopp, a Pagony szorgalmas és pontos vezetője most csaknem elfeledte a nagyszerű pénteki előadás tolmácsolását… 

Június 14. péntek, előadónk ismét Szilágyi Klára (majdnem Erzsébetet írtam, bár Ő, Erzsébet is írt levelet, csakhogy a majdani Mátyás királynak; harmadik Szilágyim pedig Zsófia, volt tanszékvezetőm, jelenleg, úgy tudom, dékánhelyettes).

Nekünk azonban Kláránk beszélt hosszan, érdekfeszítően, sok képpel dokumentálva a klasszicista Pestről, Pollack Mihály kiváló munkáiról, Pest-Buda és szép Dunánk látképeiről – egy rég elenyészett, de sosem feledhető múltról… Első képként pedig, mintegy a Kör vezetőjének kedvére, Than Mórtól (aki a Tragédia Űr-színét is megfestette) láthattuk híres építészünk arcképét. Beethoventől pedig az István Király-nyitány részletét hallottuk-láttuk: igazi hazafias, régivágású foglalkozásokat tartunk, nemde?! Kláránk a főiskolát Budapesten végezte, és Lenkénkkel (jövő óránk előadójával) együtt Ők ketten váltak pesti kalauzaivá a Pagonynak. Szó esett az előadásban Tóth Károly ifjú művészettörténész Nemes Marcell-előadásáról, kiről (Nemesről) megtudhattuk, hogy mint műgyűjtőnek valóságos harácsoló szeme volt, szerencsénkre!).

És láthattunk sok-sok, Pollack Mihály tervezte házat, épületet, Pesten kívül pl. a szekszárdi Megyeházát, a székesfehérvári és  jászberényi, hasonló célú súlyos, szinte kihívó monumentalitású épületeket; láttuk a Csapó-kúriát Tengelicen (nem „tengelicén”!), ill. a soponyai Zichy-kastélyt,

A Pagonynak nincsen kastélya, szerény szobát „bérel” a Városi Könyvtárban, de igen kedveli mind a kastélyokat, mind a klasszikus zenét, s e kettőből tagtársaink, előadásaik révén, bőséggel ellátják egyre növekvő, mind érdeklődőbb csoportunkat…

Magyar Józsefné felvételei

Önképzőköri foglalkozás 2024. június 7. Beszélgetés Hézső Ferenccel

Cserjés Katalin:

Vendégeket várt a mai napon az Art.Pagony Köre – kedves, hűséges régi Barátaink – Hézső Ferenc Festő Úr és felesége, Rozina Asszony jött el hozzánk, hívásunkra, hogy nékünk még egy ízben a Festő Úr képeit magyaráznák, értetnék-szemléltetnék meg. Tudtuk, hogy Rozina Asszony hallgatása milyen figyelmes, értő, szerető, de szigorú is; azt is tudtuk, hogy Ferenc Mester milyen türelmes, elkötelezett művész-tanárként magyaráz mindig… Nekünk, Pagony-lakóknak pedig igen fontos a kép-nézegetés kommentárokkal; a lassú elidőzés egy-egy alkotásnál, hisz régi jelszava a Pagonynak a rilkei mondat és felszólítás: „Látni tanulok!” Egy kattintás ide a folytatáshoz….

Önképzőköri foglalkozás 2024. május 31. Pollack Mihály

Cserjés Katalin:

Május 31. péntek, vége a májusnak is, elrohan minden, elrohan felettünk, észrevétlen’ az Idő… Túl a fátyolos nosztalgián, csendes búbánaton az Idő visszafordíthatatlansága és megállíthatatlansága felett, (nézzük csak meg e két bárdolatlan hosszúságú, ki-mondhatatlan, szerkezetileg rémületes tagolású szót, s ámuljunk páratlan és csodálatos magyar nyelvünk felett…! Ilyent az angol biztosan nem tud!!),

Szóval. Egy kattintás ide a folytatáshoz….